Terug naar kennisbank
Mobiliteit

Elektrisch, benzine, diesel of waterstof: wat vervuilt echt meer?

In het kort
Tel de hele levenscyclus mee, niet enkel de uitlaat. Dan stoot een elektrische auto in de EU 63 tot 70 gram CO2-equivalent per kilometer uit, een benzine- of dieselauto ongeveer 235 gram. De batterij maakt de productie vervuilender. Een elektrische auto haalt dat in de EU in na ongeveer 17.000 tot 22.000 km. Bij 12.000 km per jaar is dat anderhalf tot twee jaar. Een plug-inhybride stoot in de praktijk veel meer uit dan op papier. Een waterstofauto scoort enkel goed met groene waterstof. Die vraagt veel stroom. Elk getal hangt af van de stroommix, de levensduur en het echte verbruik. De aannames staan bij elk cijfer.

Veelgehoord: wat klopt er?

Wat u hoort Klopt het? Waarom
"Een elektrische auto vervuilt pas na 100.000 km minder." Klopt niet Op het Europese net is de extra uitstoot van de productie tegenover een benzineauto na ongeveer 17.000 tot 22.000 km terugverdiend.
"Elektrische auto's rijden op kolenstroom." Hangt ervan af Het voordeel hangt van het net af. Het is groot in de EU en kleiner op een net met veel steenkool.
"Diesel stoot minder CO2 uit dan benzine." Klopt gedeeltelijk Diesel verbruikt minder liters, maar over de hele levenscyclus is het verschil weg: 234 tegen 235 gram per km. Voor stikstofoxiden (NOx) scoort diesel slechter.
"Waterstof is de toekomst voor personenauto's." Hangt ervan af Enkel groene waterstof is even schoon als een elektrische auto, maar vraagt bijna drie keer zoveel stroom. De waterstof van vandaag komt wereldwijd vooral uit aardgas.
"Een plug-inhybride is het beste van twee werelden." Klopt gedeeltelijk Op papier wel. In Europa stoot een plug-inhybride van 2023 gemiddeld ongeveer vijf keer zoveel CO2 uit als officieel opgegeven.
"De batterij vervuilt meer dan wat je bespaart." Klopt niet De productie stoot ongeveer 40% meer uit dan bij een benzineauto. Dat is binnen twee jaar rijden terugverdiend.
"Een oude auto houden is groener dan een nieuwe elektrische kopen." Hangt ervan af Bij gemiddeld gebruik haalt een nieuwe elektrische auto haar productie-uitstoot in na ongeveer vier jaar (51.000 tot 59.000 km). Wie bijna niet rijdt, doet er veel langer over.

Wat telt mee in een levenscyclus?

Een levenscyclusanalyse telt de uitstoot van de bouw tot de sloop mee. Ze heeft vier blokken:

  • De auto bouwen, met batterij of waterstoftank, en ze op het einde van haar leven verwerken.
  • De brandstof of stroom maken en aanvoeren. Vakmensen noemen dit "well-to-tank", van de bron tot in de tank. Bij benzine is dat boren, raffineren en transport. Bij een elektrische auto is dat de centrale en het net.
  • Rijden. Dit heet "tank-to-wheel", van de tank tot het wiel. Alleen dit blok komt uit de uitlaat.
  • Onderhoud, zoals banden, olie en vervangonderdelen.
Een groen tankpistool in de tankopening van een auto

Waar u de grens trekt, bepaalt wie goed uitkomt. Enkel de uitlaat tellen geeft een elektrische auto nul gram: te mooi. Enkel de productie tellen maakt haar slechter dan een benzineauto: te streng. Pas alle blokken samen geven een eerlijk beeld.

De cijfers hieronder komen vooral uit de update van juli 2025 van de International Council on Clean Transportation (ICCT), een onderzoeksorganisatie zonder winstoogmerk. De European Climate Foundation steunde dit rapport. Onderzoekers van het Joint Research Centre (JRC) van de Europese Commissie lazen een eerdere versie na. Het rapport rekent met een gemiddelde middenklasseauto uit 2025 in de EU. De eenheid is gram CO2-equivalent per kilometer (g CO2e/km). Daarin zitten ook andere broeikasgassen, zoals methaan, omgerekend naar CO2.

Vier keuzes verschuiven de uitkomst sterk:

  • Levensduur. De ICCT rekent met 20 jaar en 240.000 km (12.000 km per jaar). Rekent u met 15 jaar en 180.000 km, dan stijgt de uitstoot van een elektrische auto met 22% (14 gram per km). Bij benzine- en dieselauto's stijgt hij met 4 tot 5%.
  • Echt verbruik. Een benzineauto verbruikt in de praktijk 6,9 liter per 100 km, tegen 5,7 liter in de officiële test. Een elektrische auto verbruikt 20,2 kWh per 100 km, tegen 16,2 kWh in de test.
  • Stroommix (de bronnen waaruit de stroom komt). Een auto van 2025 rijdt tot 2044, terwijl het net schoner wordt. Gebruikt u 20 jaar lang de mix van 2023, dan komt de uitstoot van de elektrische auto 58% (37 gram) te hoog uit.
  • Batterij. De ICCT rekent met 53,4 kWh en 72,8 kg CO2e per kWh. Dat is 3,9 ton voor de batterij. Dat cijfer is het gewogen gemiddelde van fabrieken in China (56%), Europa (30%), Zuid-Korea, Japan en de VS. De ICCT trekt niets af voor recycling.

Wie alle aannames op de minst representatieve manier kiest, rekent verbrandingsauto's 7 tot 11% te laag, plug-inhybrides 32% te laag en elektrische auto's tot 64% te hoog. Dat kan verklaren waarom sommige studies tot een andere conclusie komen.

De uitkomst in cijfers

Levenscyclus, middenklasseauto (EU, 2025), 240.000 km, echt verbruik:

Auto g CO2e/km Wat de marge bepaalt
Benzine 235 Eén cijfer in de studie
Diesel 234 Eén cijfer in de studie
Hybride (zonder stekker) 188 Eén cijfer in de studie
Plug-inhybride 163 tot 167 Aandeel elektrisch rijden: 50% aangenomen
Elektrisch, gemiddeld EU-net 63 tot 70 Stroomscenario van het JRC of van de IEA
Elektrisch, enkel hernieuwbare stroom 52 Zon en wind, inclusief bouw van de installaties
Waterstofauto, grijze waterstof (aardgas) 175 Methaanverlies bij aardgas
Waterstofauto, groene waterstof 50 Enkel hernieuwbare stroom

Bron: ICCT, juli 2025. De 63 komt uit het JRC-scenario voor de stroommix, de 70 uit het scenario Stated Policies van het Internationaal Energieagentschap (IEA). De ICCT rekent blauwe waterstof (aardgas met CO2-opvang) niet door. E-fuels zijn brandstoffen die met stroom worden gemaakt. Volgens de ICCT kan een verbrandingsmotor op e-fuels in theorie even weinig uitstoten als een elektrische auto. Het aanbod voor wegverkeer is wel onzeker en de prijs is hoog.

Kijk in de grafiek naar het aandeel van de bouw bij de elektrische auto en dat van de uitlaat bij de verbrandingsauto's. De ICCT publiceert de verdeling over de fases enkel als staafgrafiek, dus wij leidden ze af uit haar invoergegevens.

Uitstoot over de hele levensduur, per kilometer

Gram CO₂e per km voor een middenklasseauto in de EU, verdeeld over de fasen van het leven van de auto.

De verdeling per fase is afgeleid uit tabellen van de ICCT en klopt tot ongeveer 1 g/km. Alleen de totalen staan zo in het ICCT-rapport.

Uitstoot over de hele levensduur, per kilometerGestapeld staafdiagram van de uitstoot in gram CO₂e per kilometer voor 10 soorten aandrijving. Elke staaf is verdeeld in fasen: bouw van de auto, batterij, waterstofsysteem, onderhoud, brandstof of stroom en uitlaat. Het totaal staat achter de staaf.g CO₂e per km050100150200250Benzine235Diesel234Aardgas203Hybride188Plug-in hybride163Elektrisch (EU-stroommix)63Elektrisch (EU-mix, IEA-scenario)70Elektrisch (alleen hernieuwbarestroom)52Waterstofauto (groene waterstof)50Waterstofauto (waterstof uit aardgas)175
  • Bouw van de auto
  • Bouw van de batterij
  • Waterstoftank en brandstofcel
  • Onderhoud
  • Brandstof of stroom maken en vervoeren
  • Uitlaat

Vanaf hoeveel km is een elektrische auto beter dan een benzineauto?

Omslagpunt van een elektrische autoAfstandsas. De elektrische auto begint met meer uitstoot door de bouw. Ze haalt een benzineauto in na ongeveer 17.000 km met stroom uit het EU-net en na ongeveer 19.000 tot 20.000 km met stroom uit het Belgische net.0510152025Volgens de ICCT: ca. 17.000 kmBelgië: ca. 19.000 tot 20.000 kmAfstand in duizend km

Volgens de ICCT: ca. 17.000 km (EU-net). Eigen herberekening: 17.275 km. Voor het Belgische net is gerekend met 150 tot 210 g CO₂e per kWh (Elia). De vergelijking is een benzineauto van dezelfde klasse.

Eigen schema op basis van ICCT (juli 2025).

Toon de cijfers in een tabel
Uitstoot per fase en in totaal, in g CO₂e per km
AandrijvingBouw van de autoBouw van de batterijWaterstoftank en brandstofcelOnderhoudBrandstof of stroom maken en vervoerenUitlaatTotaal
Benzine3000548,8151,2235
Diesel3000753,4143,6234
Aardgas31,700536,3130203
Hybride3000537,3115,7188
Plug-in hybride32,94,20536,584,4163
Elektrisch (EU-stroommix)27,116,30415,6063
Elektrisch (EU-mix, IEA-scenario)27,116,30422,6070
Elektrisch (alleen hernieuwbare stroom)27,116,3044,6052
Waterstofauto (groene waterstof)27,107,5411,4050
Waterstofauto (waterstof uit aardgas)27,107,54136,40175
Berekening van het omslagpunt
InvoerWaarde
Extra uitstoot bij de bouw van de elektrische auto (ton CO₂e)3,2
Benzineauto: brandstofketen zonder bouw (g/km)200
Onderhoud, benzine en elektrisch (g/km)5 / 4
Verbruik van de elektrische auto (kWh/km)0,202
Stroom, EU-gemiddelde (g CO₂e/kWh)78
Omslagpunt volgens de ICCT (km)17.000
Omslagpunt, eigen herberekening met EU-stroom (km)17.275
Stroom, België (g CO₂e/kWh)150 tot 210
Omslagpunt met Belgische stroom (km)18.746 tot 20.179

De IEA rekent in de Global EV Outlook 2026 met cijfers voor de hele wereld. Het voordeel is kleiner dan bij de ICCT, maar de richting is dezelfde. Een middenklasse elektrische auto stoot gemiddeld meer dan 55% minder uit dan een benzineauto, over 15 jaar en 35 km per dag (ruim 190.000 km), met het scenario Stated Policies voor de stroom.

En in 2030?

De ICCT publiceert in deze update geen apart cijfer voor een auto van 2030. Wel bekend is dit:

  • Volgens de ICCT daalt de Europese stroommix (inclusief de bouw van de centrales) van 264 gram per kWh (g/kWh) in 2022 naar 88 tot 113 g/kWh in 2030. Die twee waarden komen uit IEA-scenario's, niet uit metingen.
  • Batterijen uit Europese fabrieken zijn schoner. De ICCT rekent voor een NMC-batterij (nikkel-mangaan-kobalt) met 60 kg CO2e per kWh in Europa en 80 in China. In 2024 kwam 30% van de cellen voor Europese auto's uit Europa.
  • Verbrandingsauto's worden maar weinig schoner. Hun echte uitstoot daalde tussen 2018 en 2023 gemiddeld met 1%. De officiële uitstoot van alle nieuwe auto's daalde met 28% en de echte met 15%. Die daling komt van de elektrische auto's (ICCT, juni 2026).

De CO2-uitstoot per kWh van de Belgische stroom, die Elia publiceert, daalt niet in een rechte lijn. Het verbruiksgemiddelde (met import) lag van april tot oktober 2025 tussen ongeveer 70 en 150 gram per kWh. In dezelfde maanden van 2026 lag het tussen ongeveer 150 en 210 gram. Dit artikel onderzoekt de oorzaak niet. Elia zegt niet of de bouw van centrales meetelt. De ICCT telt die bouw wel mee. De cijfers van Elia kunnen dus lager liggen dan die van de ICCT.

Vanaf hoeveel kilometer wint de elektrische auto?

Bij de bouw stoot een elektrische auto met haar batterij samen 10,4 ton CO2e uit, tegen 7,2 ton voor een benzineauto. De ICCT telt 6,5 ton voor de auto en 3,9 ton voor de batterij. Het verschil is 3,2 ton. Een elektrische auto haalt dat in door onderweg minder uit te stoten.

Rekenvoorbeeld (illustratief, met cijfers uit het ICCT-rapport)
Een benzineauto stoot voor brandstof (productie en verbranding) ongeveer 200 gram CO2e per km uit. Dat is 235 min 35 gram voor bouw en onderhoud: 7,2 ton gedeeld door 240.000 km is 30 gram, plus 5 gram onderhoud. Een elektrische auto verbruikt 0,202 kWh per km. Bij 78 g/kWh (het gemiddelde van de ICCT voor 2025 tot 2044) is dat 0,202 × 78 ≈ 16 gram per km. Besparing: 200 min 16 is 184 gram per km. De extra 3,2 ton is 3.200.000 gram. Delen door 184 geeft ongeveer 17.400 km. De ICCT zelf noemt ongeveer 17.000 km. Het kleine verschil in onderhoud (5 tegen 4 gram) laat deze som weg.

Dezelfde som voor andere netten, telkens met een vaste uitstoot per kWh. Alle rijen rekenen met 200 gram voor benzine, 0,202 kWh per km en 3,2 ton extra:

Stroom (g CO2e/kWh) Besparing per km Terugverdiend na
78 (EU-gemiddelde 2025 tot 2044, ICCT) 184 gram ongeveer 17.400 km
260 (EU-net in 2023, ICCT) 147 gram ongeveer 21.700 km
500 (voorbeeld) 99 gram ongeveer 32.300 km
700 (voorbeeld, net met veel steenkool) 59 gram ongeveer 54.600 km
1.023 (enkel steenkool, via ICCT) min 7 gram nooit

Bij stroom van 78 tot 260 g/kWh is de extra uitstoot van de bouw na ongeveer 17.000 tot 22.000 km terugverdiend, of na anderhalf tot twee jaar bij 12.000 km per jaar. De Belgische cijfers van Elia vallen binnen dat bereik: bij 150 tot 210 g/kWh is het ongeveer 19.000 tot 20.000 km. Critici hebben een punt op een net met enkel steenkool (1.023 g/kWh): daar wint een elektrische auto in deze som niets. Echte netten liggen lager. De IEA schrijft dat elektrische auto's ook in India, China en Zuid-Afrika over hun leven minder uitstoten dan vergelijkbare benzineauto's.

Uw oude auto houden of vervangen?

Uw oude auto heeft haar productie-uitstoot al achter de rug. Een nieuwe elektrische auto start met 10,4 ton CO2e. Met de Belgische stroom van 2026 (171 gram CO2 per kWh, Elia) stoot ze ongeveer 38,5 gram per km uit, uw oude auto 216 tot 242 gram voor de benzine- en dieselauto's, 158 gram voor de recente hybride.

Het omslagpunt per type auto, met tussen haakjes de jaren bij 5.000, 14.172 en 20.000 km per jaar (14.172 km is het Belgische gemiddelde, Car-Pass 2025):

  • Benzineauto van rond 2005: 51.000 km (10,2 / 3,6 / 2,6 jaar)
  • Dieselauto van rond 2012: 56.500 km (11,3 / 4,0 / 2,8 jaar)
  • Benzineauto van rond 2018: 58.500 km (11,7 / 4,1 / 2,9 jaar)
  • Zuinige recente hybride: 87.000 km (17,4 / 6,1 / 4,4 jaar)

Wie bijna niet rijdt (5.000 km per jaar: 10 tot 12 jaar) of een zuinige recente hybride heeft (87.000 km, ongeveer 6 jaar bij het Belgische gemiddelde), heeft de nieuwe elektrische auto veel langer nodig om haar productie-uitstoot terug te verdienen. Of het houden van uw auto dan groener is, hangt af van hoe lang ze nog meegaat.

Drie grenzen. Rebound (wie elektrisch rijdt, rijdt soms meer) zit niet in de cijfers, en wij vonden geen Belgische bron. Hoe lang uw oude auto nog meegaat, is onbekend. Voor een gebruikte elektrische auto vonden wij geen productiecijfer. Haar productie is al uitgestoten, maar dat is een redenering, geen getal.

De Carbon Brief-factcheck van 24 oktober 2023 stelt dezelfde vraag, maar die grafiek geldt voor het VK, niet voor België.

De grafiek toont de opgetelde uitstoot vanaf vandaag. Kijk waar de lijn van uw oude auto boven die van de nieuwe elektrische auto uitkomt.

Uw oude auto houden of een nieuwe elektrische kopen?

De nieuwe elektrische auto start met de uitstoot van haar bouw, uw oude auto start bij nul maar stoot per kilometer veel meer uit.

Uw oude auto houden of een nieuwe elektrische kopen?Lijndiagram van de totale uitstoot in ton CO₂e tegen de afstand vanaf vandaag. De nieuwe elektrische auto begint hoog en stijgt traag. Vier oudere auto's beginnen bij nul en stijgen steil. Waar een lijn die van de elektrische auto kruist, heeft de nieuwe auto de oude ingehaald.Totale uitstoot (ton CO₂e)0510152025020406080100NieuweelektrischeautoBenzine,2005Diesel,2012Benzine,2018Hybride,recentAfstand vanaf nu (duizend km)

Open cirkel: het omslagpunt, waar de nieuwe auto de oude inhaalt

Productie: 10,4 ton. Berekend voor een nieuwe elektrische middenklasseauto en stroom van 171 g CO₂e per kWh (Elia, 2026). Is de stroom schoner of vuiler, dan schuift het omslagpunt op.

Eigen berekening op gepubliceerde gegevens. Carbon Brief (VK) is het model voor de aanpak, niet de bron van de getallen.

De cijfers van Elia zijn verbruiksgebaseerd en dekken slechts een deel van 2026. Elia zegt niet of de bouw van centrales meetelt. Op ICCT-basis (levenscyclus) kan de waarde hoger liggen.

Wat de berekening niet meeneemt

  • De berekening telt de productie van de nieuwe auto volledig mee als extra uitstoot. Koopt u over enkele jaren toch een auto, dan schuift die productie op in de tijd en is ze niet extra. Dat maakt de berekening gunstig voor de bewering dat u beter blijft rijden.
  • Rebound: wie elektrisch rijdt, rijdt soms meer. Dat effect zit niet in de cijfers. Wij vonden geen bron die het voor België meet.
Jaren tot het omslagpunt, naargelang hoeveel u per jaar rijdt
Oude auto Omslagpunt (km) 5.000 km per jaar14.172 km per jaar20.000 km per jaar
Benzine, 2005 51.000 10,23,62,6
Diesel, 2012 56.500 11,342,8
Benzine, 2018 58.500 11,74,12,9
Hybride, recent 87.000 17,46,14,4

Eigen schema op basis van ICCT (2025), Elia (2026) en Car-Pass (2025); de berekening is van ons.

Toon de cijfers in een tabel
Omslagpunt en jaren, alle jaarkilometers
Oude autoOmslagpunt (km)Bereik over de stroomscenario's (km)5.000 km per jaar7.903 km per jaar10.975 km per jaar14.172 km per jaar20.000 km per jaar
Benzine, 200551.00046.700 tot 53.10010,26,54,63,62,6
Diesel, 201256.50051.300 tot 59.00011,37,15,142,8
Benzine, 201858.50052.900 tot 61.20011,77,45,34,12,9
Hybride, recent87.00075.300 tot 93.20017,4117,96,14,4
Totale uitstoot (ton CO₂e) na een aantal km
Afstand (km)Nieuwe elektrische autoBenzine, 2005Diesel, 2012Benzine, 2018Hybride, recent
010,40000
10.00010,82,42,22,21,6
20.00011,24,94,54,33,2
30.00011,67,36,76,54,7
40.00011,99,78,98,76,3
50.00012,312,111,110,87,9
60.00012,714,513,4139,5
70.00013,11715,615,111,1
80.00013,519,417,817,312,6
90.00013,921,82019,514,2
100.00014,324,222,321,615,8

Plug-inhybrides in de praktijk

Een plug-inhybride (PHEV) heeft een benzinemotor en een batterij die u via een stekker laadt. De officiële test gaat uit van veel elektrisch rijden. Bij een PHEV met 60 km elektrische actieradius rekent de test met 80% elektrisch rijden. In de praktijk is dat bij privéauto's ongeveer 45 tot 49% en bij bedrijfsauto's 11 tot 15%. Dat vonden de ICCT en het Duitse Fraunhofer ISI in 2022 bij ongeveer 9.000 voertuigen.

Wallbox in een garage
  • De testwaarde van de ICCT is 1,1 liter benzine en 15,2 kWh per 100 km. Het echte gemiddelde is 3,8 liter en 11,9 kWh.
  • De Europese Commissie meet sinds 2021 het echte verbruik met een meter in de auto (boordmeter). Bij PHEV's van 2021 lag het brandstofverbruik volgens het Europees Milieuagentschap (EEA) 240% boven de testwaarde, bij die van 2022 306%.
  • Fraunhofer ISI en de ICCT vonden bij privéauto's een echt verbruik dat ongeveer 3 keer boven de testwaarde lag, en bij bedrijfsauto's ongeveer 5 keer.
  • In juni 2026 publiceerde de ICCT een studie over ongeveer 8 miljoen nieuwe auto's uit 2021 tot 2023, gemeten met de boordmeter. De echte CO2-uitstoot van PHEV's van 2023 ligt gemiddeld ongeveer 400% boven de officiële waarde, dus ongeveer vijf keer zoveel. Bij verbrandingsauto's, hybrides zonder stekker inbegrepen, is dat verschil ongeveer 20%.
  • De Europese Commissie paste de rekenregel in 2025 aan en plant een nieuwe aanpassing in 2027. Volgens de ICCT klopt de schatting ook na 2025 niet. Een eerste ontwerpverslag in het Europees Parlement wil verdere correcties bevriezen.

Met dit echte verbruik komt een PHEV op 163 gram per km. Dat is ruim twee keer zoveel als een elektrische auto en ongeveer 30% minder dan een benzineauto. De ICCT gebruikt de afwijking voor PHEV's van 2021 (+240%). De studie van juni 2026 vindt voor 2023 een grotere afwijking. De IEA rekent wereldwijd met 60% elektrisch rijden. Dan stoot een PHEV ongeveer 40% meer uit dan een elektrische auto. Het resultaat hangt sterk af van het aandeel elektrisch rijden en dus van uw gebruik.

Fraunhofer ISI berekende in 2020 voor Duitse privébestuurders dat een PHEV met ongeveer 90 km elektrische actieradius bij dagelijks laden op ongeveer 85% van de rijdagen volledig elektrisch kan rijden. Dat is ongeveer 70% van de kilometers.

Van centrale tot wiel: waterstof en e-fuels

Elke omzetting kost energie. De denktank Agora Energiewende bracht de keten in kaart op basis van een studie van acatech uit 2017. Netverlies telt mee, want de keten start aan de centrale:

Route Wat er overblijft aan het wiel
Elektrische auto 69%
Waterstofauto (elektrolyse, compressie, brandstofcel) 26%
Verbrandingsmotor op e-fuel 13%

Elektrolyse splitst water met stroom in waterstof en zuurstof. Een brandstofcel zet waterstof weer om in stroom. De percentages hangen af van aannames, zoals 70% rendement voor elektrolyse. Volgens de keten van Agora en acatech vraagt een waterstofauto met groene waterstof bijna drie keer zoveel stroom als een elektrische auto (69 tegenover 26 procent) en een auto op e-fuel ongeveer vijf keer zoveel (69 tegenover 13 procent); de ICCT (2025) komt op ongeveer 3 en 6 keer.

De grafiek volgt de stroom stap voor stap tot aan het wiel. Kijk bij welke stappen de waterstof- en de e-fuelroute het meeste verliezen.

Van 100 kWh stroom naar de wielen

Hoeveel van 100 kWh hernieuwbare stroom echt aan het wiel aankomt, per soort auto.

Van 100 kWh stroom naar de wielenStaafdiagram met drie ketens, van 100 kWh stroom tot aan het wiel. Elke staaf toont wat na een stap overblijft. Het gearceerde deel gaat verloren. Aan het wiel blijft over: batterijauto 69 kWh, waterstofauto 25,8 kWh, e-fuel-auto 12,6 kWh.BatterijautoStroom uit de centrale100 kWhStroomnet (95 %)95 kWhLaden en ontladen van debatterij (90 %)85,5 kWhElektromotor (85 %)72,7 kWhMechanica (aandrijflijn)(95 %)69 kWhWaterstofauto (groene waterstof)Stroom uit de centrale100 kWhStroomnet (95 %)95 kWhElektrolyse (waterstofmaken) (70 %)66,5 kWhWaterstof comprimeren envervoeren (80 %)53,2 kWhBrandstofcel (60 %)31,9 kWhElektromotor (85 %)27,1 kWhMechanica (aandrijflijn)(95 %)25,8 kWhE-fuel-auto (verbrandingsmotor)Stroom uit de centrale100 kWhStroomnet (95 %)95 kWhElektrolyse (waterstofmaken) (70 %)66,5 kWhStroom omzetten invloeibare brandstof (70 %)46,6 kWhTransport over langeafstand (95 %)44,2 kWhVerbrandingsmotor (30 %)13,3 kWhMechanica (aandrijflijn)(95 %)12,6 kWh
  • Batterijauto
  • Waterstofauto (groene waterstof)
  • E-fuel-auto (verbrandingsmotor)
  • Gaat verloren

Voor dezelfde afstand heeft een waterstofauto ongeveer 2,7 keer zoveel stroom nodig als een batterijauto, en een e-fuel-auto ongeveer 5,5 keer zoveel.

De totalen verschillen tussen studies omdat elke studie andere stapwaarden en andere grenzen kiest.

Andere studies: hoeveel stroom aan het wiel aankomt. Elke studie meet op haar eigen manier.
Studie Maat Batterij Waterstof E-fuel
Volkswagen (2019) bedrijf % van de stroom aan het wiel 70 tot 80 % 25 tot 35 % 10 tot 20 %
Transport & Environment, grafiek (2017) belangenorganisatie niet aan de bron gecontroleerd % van de stroom aan het wiel 73 % 22 % 13 %
Transport & Environment (2020) belangenorganisatie % van de stroom aan het wiel 77 % 33 % 16 tot 20 %
Ulf Bossel (2006) wetenschappelijk kWh aan het wiel per 100 kWh 69 kWh 19 tot 23 kWh -
Sterner, FENES, via DW (2017) pers niet aan de bron gecontroleerd bereik, batterijauto = 100 100 35 15 tot 20
ICCT (2025) belangenorganisatie stroomverbruik, batterijauto = 1 1 × 3 × 6 ×

Eigen schema op basis van gegevens van acatech en Agora (de drie ketens) en de studies in de tabel.

Toon de cijfers in een tabel
Stappen per keten: rendement en wat overblijft van 100 kWh
KetenStapRendementBlijft over (kWh)
BatterijautoStroomnet95 %95
BatterijautoLaden en ontladen van de batterij90 %85,5
BatterijautoElektromotor85 %72,7
BatterijautoMechanica (aandrijflijn)95 %69
Waterstofauto (groene waterstof)Stroomnet95 %95
Waterstofauto (groene waterstof)Elektrolyse (waterstof maken)70 %66,5
Waterstofauto (groene waterstof)Waterstof comprimeren en vervoeren80 %53,2
Waterstofauto (groene waterstof)Brandstofcel60 %31,9
Waterstofauto (groene waterstof)Elektromotor85 %27,1
Waterstofauto (groene waterstof)Mechanica (aandrijflijn)95 %25,8
E-fuel-auto (verbrandingsmotor)Stroomnet95 %95
E-fuel-auto (verbrandingsmotor)Elektrolyse (waterstof maken)70 %66,5
E-fuel-auto (verbrandingsmotor)Stroom omzetten in vloeibare brandstof70 %46,6
E-fuel-auto (verbrandingsmotor)Transport over lange afstand95 %44,2
E-fuel-auto (verbrandingsmotor)Verbrandingsmotor30 %13,3
E-fuel-auto (verbrandingsmotor)Mechanica (aandrijflijn)95 %12,6

Waterstof is niet altijd groen:

  • Grijs: uit aardgas, met CO2-uitstoot. In 2023 was dit wereldwijd ongeveer 90% van alle waterstof (ICCT, naar het European Hydrogen Observatory).
  • Blauw: uit aardgas, met opvang van CO2.
  • Groen: uit water, met hernieuwbare stroom. Waterstof uit elektrolyse, met welke stroom ook, was in 2023 wereldwijd minder dan 0,4% van de productie.

De ICCT rekent 13,6 kg CO2e per kilo grijze waterstof en 1,2 kg per kilo groene. Een waterstofauto verbruikt in de praktijk ongeveer 1,0 kg per 100 km.

Het dashboard H2Benelux toonde op 30 oktober 2026 acht openbare waterstofstations in België: twee in Antwerpen en één in elk van Erpe-Mere, Haasrode, Halle, Herve, Ollignies en Zaventem. Geen enkel station ligt in Limburg. De vakpers meldde in september en december 2025 een prijs van 9,99 euro per kilo bij DATS 24. In Nederland kostte een kilo 15 tot 25 euro (RVO, tweede kwartaal 2025). Een recentere of officiële prijs was niet te vinden. Dat zijn indicaties, geen vaste tarieven.

Rekenvoorbeeld (illustratief)
Bij 1,0 kg per 100 km en 10 tot 25 euro per kilo kost 100 km waterstof 10 tot 25 euro. Een elektrische auto verbruikt 20,2 kWh per 100 km. Bij een aangenomen 0,30 euro per kWh thuis is dat 20,2 × 0,30 = ongeveer 6 euro.

En de lucht waar we in ademen?

Een elektrische auto heeft geen uitlaat. Volgens IRCELINE, het Belgische instituut voor luchtkwaliteit, valt daardoor de uitstoot van NOx, koolstofmonoxide en vluchtige organische stoffen weg. Onder de Euro 6-norm mogen dieselauto's meer NOx uitstoten dan benzineauto's: 80 tegen 60 mg per km. Voor de massa fijn stof uit de uitlaat is de norm gelijk: 5 mg per km. Dat zijn normen, geen metingen.

Fijn stof komt ook van banden, remmen en wegdek, bij elke auto. De uitlaatnormen zijn strenger geworden. Daardoor is slijtage nu de belangrijkste bron van fijn stof bij auto's met een verbrandingsmotor. Elektrische auto's zijn gemiddeld zwaarder. IRCELINE verwacht dus meer slijtage. Terugwinnend remmen (de motor remt en laadt de batterij) spaart de remschijven. IRCELINE schrijft dat beide effecten elkaar ongeveer opheffen. Het totaal aan fijn stof is dan van dezelfde grootteorde als bij een verbrandingsauto. Het nettoeffect hangt af van het type auto, de banden en uw rijstijl.

Over mijnbouw en grondstoffen leest u meer in het artikel "Mijnbouw en olie: wat haalt een elektrische en een fossiele auto uit de grond?".

Wat nu?

  1. Reken met het echte verbruik, niet met de brochure. Tel 20% op bij het testverbruik van een benzine- of dieselauto en 25% bij dat van een elektrische auto, zoals de ICCT doet.
  2. Overweeg een plug-inhybride enkel als u elke dag kunt opladen, thuis of op het werk. Hoe u thuis laadt, leest u in het artikel "Elektrisch rijden en thuis laden".
  3. Vergelijk modellen met de Ecoscore van de Vlaamse overheid (ecoscore.be). Ze combineert broeikasgassen, luchtvervuiling en geluid.
  4. Pas het rekenvoorbeeld hierboven toe op uw eigen stroom. Hoe schoner uw stroom, hoe sneller de elektrische auto de extra uitstoot terugverdient.

Bronnen en disclaimer

Deze tekst is gebaseerd op:

Dit is algemene informatie, geen persoonlijk advies. Cijfers en regels kunnen wijzigen. Stand: 30 oktober 2026.

Auteur: Wouter Hermans

Blijf op de hoogte van Bronsgroen

Eens per maand nieuws over onze projecten in Limburg, activiteiten en hoe u kunt meedoen. Uitschrijven kan altijd.